Międzynarodowy Przegląd Chórów, który odbył się 11 czerwca w kościele OO. Bernardynów w Dukli, rozpoczął się chwilą wspomnień z okazji 20 rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na dukielskiej ziemi. Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć film dokumentujący to ważne wydarzenie.

chory1

W tym roku zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęło sześć chórów. Jako pierwszy zaprezentował się Jaśliski Chór Kameralny. Chór powstał w 2010 r. i działa przy Stowarzyszeniu „Na styku kultur” w Jaśliskach. W repertuarze ma utwory różnych epok i stylów, od renesansu po dzieła współczesnych kompozytorów. Założycielem, dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Edyta Wilczek.

Jasliski

Bardzo częstym gościem na dukielskim przeglądzie jest Chór Św. Cyryla i Metodego ze Stropkova. Działa przy Klasztorze Redemptorystów i Centrum Kultury w Stropkovie od 2000 roku. Ma na swoim koncie ponad sto koncertów na Słowacji oraz zagranicą. Dyrygentem chóru od początku była Ludmiła Jakubcova, od dwóch lat chór prowadzi Daniel Hic.

Slowacja

Następnie najpiękniejsze pieśni ze swojego repertuaru zaprezentował chór „Chorus” z Korczyny, który powstał w 1937 roku. Chór działa przy parafii pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara i Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. W swoim repertuarze ma kilkadziesiąt kolęd i pastorałek, liczne pieśni wielkanocne, maryjne, okolicznościowe, patriotyczne, a także większe utwory. Koncertuje w kraju i zagranicą. Jest także współorganizatorem przeglądu w Korczynie. Dyrygentem jest Stanisław Szostak.

Chorus

W dalszej części wystąpił Chór Rotunda z Węgier. Chór powstał w 1992 roku. Większość koncertów odbywa się w kościołach, ale bywa też gościem na festiwalach. Kilkakrotnie występował poza granicami Węgier. W ciągu 25 lat nagrał siedem płyt. Dyrygentem chóru jest Anna Maria Mozer Totne.

Wegry

Dukielska publiczność miała okazję wysłuchać pieśni w wykonaniu chóru „Laudis” z Lubatówki. Chór powstał w maju 2012 roku przy parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Lubatówce. Wykonuje przede wszystkim muzykę sakralną, repertuar opiera na utworach kompozytorów zarówno polskich jak i dziełach najwybitniejszych kompozytorów zagranicznych. Dyrygentem, aranżerem i opiekunem chóru jest Janusz Ziomek.

Laudis

Przegląd chórów zakończył występ Parafialnego Chóru z Krościenka Wyżnego, który wystąpił po raz pierwszy w Dukli. Chór powstał pięć lat temu. Jego założycielką i inspiratorką jest siostra Marta Lewandowska Chór 4- głosowy liczy 33 osoby. Chórem dyryguje Monika Glazar.

Kroscienko

Publiczność brawami nagrodziła wszystkie wystąpienia. Przekazując gratulacje i podziękowania pod adresem każdego z dyrygentów i kierowników chórów starosta Jan Juszczak nawiązał do wydarzeń organizowanych z okazji rocznicy wizyty Jana Pawła II w czerwcu 1997 roku– wczoraj piękna uroczystość w Dukli, która skupiła bardzo wielu wiernych, hierarchię kościelną, gdzie cieszyliśmy się z kanonizacji wielkiej osoby tej ziemi Jana z Dukli. Ta radość była podwójna bo ta kanonizacja dokonana była przez innego wielkiego Polaka- Jana Pawła II i tą radość rozciągnęliśmy od dukielszczyzny poprzez Krosno, gdzie również wspominana była wizyta i dokonanie tej kanonizacji na lotnisku krośnieńskim.

Dzisiaj na górce w Miejscu Piastowym przeżywaliśmy radość też szczególną, bo koronację Matki Boskiej Łaskawej z Komborni oraz koronację figury Matki Boskiej Fatimskiej.

Chylę czoła przed Państwem, za to że możemy się po raz kolejny tutaj spotykać
i za gościnność. Od 12 lat Ojciec Gwardian Micheasz zawsze nas serdecznie przyjmuje i czujemy się tu jak u siebie. Również składam podziękowania władzom gminy. Na ręce pana burmistrza składam podziękowania, za współpracę przy organizacji przeglądu, słowa podziękowania przekazuję również poprzedniemu burmistrzowi Markowi Górakowi. A państwu dziękuję za obecność, i pamiętajmy do zobaczenia na przyszły rok.

chory2

Dyrygenci i kierownicy chórów otrzymali pamiątkowe Anioły i bukiety kwiatów, które wręczali starosta Jan Juszczak, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar i kustosz sanktuarium Micheasz Okoński.

Na zakończenie wspólnie z chórami wszyscy zgromadzeni zaśpiewali „Barkę”.

• Nasz Powiat III IV 2017