Podczas XXIX sesji Rada Powiatu Krośnieńskiego przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu za 2016 rok i udzieliła absolutorium Zarządowi Powiatu przy jednym głosie przeciw i jednym wstrzymującym.
Sprawozdanie z realizacji budżetu przedstawił radnym starosta Jan Juszczak.

Starosta

Dochody zaplanowane w uchwale budżetowej na 2016 r. w ciągu roku wzrosły wykonane zostały w kwocie 75.508 tys. zł, co stanowi 99% założonego planu.
Głównymi źródłami dochodów były: dochody z tytułu udziału powiatu w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT i CIT, które wyniosły ogółem 14. 416 tys. zł; dochody z tytułu dotacji z budżetu państwa na realizację zadań z zakresu administracji rządowej i własnych powiatu oraz dotacje udzielone z budżetów innych jednostek samorządu terytorialnego na zadania wykonywane w drodze porozumień, które wyniosły łącznie 15. 556 tys. zł.
Subwencje wyniosły 34. 750 tys. zł i stanowiły 46% wykonanych dochodów.
Współpraca z gminami przy realizacji inwestycji przyniosła dochody w formie pomocy finansowej w kwocie 3. 168 tys. zł. Z kolei środki pozyskane z budżetu UE wyniosły 400 tys. zł i głównie zostały przeznaczone na wydatki oświatowe.
Wydatki Powiatu na 2016 rok, w stosunku do uchwały budżetowej wzrosły o kwotę ogółem 8.098 tys. zł i wykonane zostały w wysokości  77. 681 tys. zł. Wydatki bieżące wykonane zostały w wysokości 60. 478 tys. zł i stanowiły 77% planowanych wydatków ogółem. Największy udział w wydatkach stanowiły wydatki na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą i wyniosły 24. 735 tys. zł. Na sfinansowanie tych wydatków do subwencji oświatowej z budżetu powiatu przeznaczona została kwota 2.422 tys. zł.
Kolejnym największym wydatkiem był Transport i łączność. Wydatki w tym dziale wyniosły 20.324 tys. zł. Na zadania w zakresie Pomocy społecznej wydatkowano kwotę 11. 703 tys. zł.
Z budżetu powiatu w 2016 roku udzielone zostały dotacje dla jednostek sektora finansów publicznych i spoza sektora finansów publicznych w łącznej kwocie 14. 465 tys. zł.
Wydatki majątkowe stanowiły 22% wydatków budżetowych i wykonane zostały w kwocie 17. 203 tys. zł, jest to poważna pozycja w budżecie, która stanowi wskaźnik prorozwojowy – zaznaczył starosta.
Starosta w sprawozdaniu odniósł się do najkosztowniejszych i najważniejszych inwestycji zrealizowanych w roku ubiegłym:
- Przebudowa dróg powiatowych Rogi – Lubatowa – Lubatówka; Dukla – Lubatowa oraz Równe – Lubatówka. Wartość zadania wyniosła 4. 633 tys. zł;
- Przebudowa dróg powiatowych Korczyna – Jabłonica Polska, Krościenko – Olszyny – Jabłonica Polska na terenie gmin Korczyna i Krościenko Wyżne. Koszt zadania to 3. 227 tys. zł;
- Przebudowa trzech mostów w ciągu drogi powiatowej Sulistrowa – Draganowa – Głojsce oraz przebudowa drogi powiatowej Sulistrowa – Draganowa – Głojsce. Wartość zadania to 3. 741 tys. zł;
- przebudowa  drogi powiatowej Krosno – Kobylany – Toki w ramach Programu PROW koszt 1. 824 tys. zł;
- Przebudowa drogi Wojaszówka – Łączki Jagielońskie, Chrząstówka – Niepla – Przybówka i Kobyle – Łęki Strzyżowskie – Bratkówka – Odrzykoń. Wartość zadania 900 tys. zł;
- Modernizacja sieci informatycznej i elektrycznej w budynku Starostwa Powiatowego w Krośnie za 860 tys. zł.
Na koniec 2016 roku powiat krośnieński nie miał zobowiązań wymagalnych. Wydatki realizowane były na bieżąco z zachowaniem płynności finansowej. Nie były zaciągane kredyty w rachunku bieżącym na pokrycie przejściowego deficytu. Wynik finansowy budżetu za 2016 rok zamknęła się deficytem w wysokości 2. 174 tys. zł.
Sprawozdanie z realizacji budżetu pozytywnie zaopiniowały Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie oraz Komisja Rewizyjna Rady Powiatu.
Podsumowując  sprawozdanie z wykonaniu budżetu starosta Jan Juszczak powiedział - Budżet roku 2016, głównie po stronie realizacyjnej, należy ocenić pozytywnie. Nic co Wysoka Rada przyjęła, zatwierdziła i wskazała do realizacji Zarządowi Powiatu Krośnieńskiego nie zostało pominięte. Staraliśmy się wypełnić wszystko co było nakreślone przez Radę oraz co było możliwe do zrealizowania w oparciu o środki, którymi dysponował Powiat.
Starosta przekazał podziękowania Wojewodzie Podkarpackiej i Marszałkowi Województwa za mocne wsparcie finansowe oraz wójtom i burmistrzom powiatu krośnieńskiego za otwartość i współpracę, wyrażając nadzieję, że taki dobry trend jak w roku ubiegłym zostanie podtrzymany. Słowa podziękowania skierował również pod adresem radnych, Pani Skarbnik i Pani Sekretarz za zrozumienie i wsparcie, licząc na to, że dobra współpraca i wysiłek będą w dalszym ciągu przynosić pozytywne wyniki.

Starosta sesja

• Nasz Powiat III IV 2017