3 maja 1791 roku polski sejm uchwalił konstytucję. Stała się ona chlubą, gdyż była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą określającą nowożytne zasady sprawowania władzy i wykonywania swoich powinności wobec Ojczyzny. Dla uczczenia 226. rocznicy tego wydarzenia Powiat Krośnieński zorganizował uroczystości rocznicowe, które rozpoczęła msza święta w kościele pw. Św. Iwona w Iwoniczu – Zdroju. W patriotycznej homilii ks. proboszcz Bogdan Nitka przypomniał, że 3 maja to także święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski – Maryja wskazuje na dwie cechy: uczy nas uwielbienia Boga i wdzięczności. My dzisiaj chcemy iść tropem Maryi. Oddając Jej cześć postawmy sobie pytanie czy jesteśmy podobni do Królowej i czy nauczyliśmy się wdzięczności?
Po nabożeństwie delegacje prowadzone przez Gminną Orkiestrę Dętą z Iwonicza i poczty sztandarowe przeszły pod Krzyż Milenijny.

goscie

Zaproszeni goście: parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gmin, służb mundurowych, radni, członkowie stowarzyszeń, dyrektorzy szkół, młodzież i harcerze złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze.

Burmistrz

W tym szczególnym miejscu historię powstania Konstytucji 3 Maja przypomniał burmistrz Iwonicza-Zdroju Witold Kocaj. – Patrząc na karty polskiej historii można zauważyć, że Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który dawał nadzieję dla ludzi, którzy marzyli o wolnej Polsce.  Polacy cieszyli się tymi nowatorskimi zapisami w konstytucji.
 Uważam, że Konstytucja 3 Maja dzisiaj jest drogowskazem, który mówi nam, że konstytucja w każdym kraju, a w Polsce szczególnie jest fundamentem na którym można budować uczciwy, spokojny, życzliwy dla każdego kraj. Rocznica Konstytucji 3 Maja mówi nam dzisiaj, że wszelkie akty prawne powinny być zawsze uchwalane zgodnie z konstytucją.
Druga część uroczystości  odbyła się na Placu Dietla. Licznie zgromadzoną publiczność powitał w imieniu władz samorządowych Powiatu Krośnieńskiego wicestarosta Adolf Kasprzyk. – Dzisiaj obchodzimy kolejną rocznicę podjęcia największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa i składamy hołd jej twórcom. Powiat każdego roku organizuje trzeciomajowe obchody w innej jego części. W tym roku mamy okazję na świętowanie w jednym z najurokliwszych miejsc naszego powiatu. W tegorocznym święcie uczestniczyła dziecięca grupa taneczna z Budapesztu, która uświetniła część artystyczną obchodów. Wicestarosta przypomniał o współpracy partnerskiej Powiatu Krośnieńskiego z XVII Dzielnicą Budapesztu. – W ramach tej współpracy nasze zespoły artystyczne, chóry, orkiestry, szkoły, uczestniczą naprzemiennie w ważnych wydarzeniach, a także obchodach świąt państwowych. Oddając hołd naszym przodkom, naszym nauczycielom patriotyzmu, pragnę podziękować wszystkich uczestnikom dzisiejszej uroczystości. Słowa podziękowania skierował również do władz miasta Iwonicz – Zdrój za współpracę i wspólną organizację święta.

dzieci

Na iwonickiej scenie oprócz zespołu tanecznego z XVII Dzielnicy Budapesztu wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta z Iwonicza oraz laureaci Powiatowego Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej.

Krakowiak

Niespodzianką dla wszystkich był taniec Krakowiak, którego węgierskie dzieci nauczyła Małgorzata Machnik z GOK w Miejscu Piastowym.

• Nasz Powiat 3 2017