Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufania27 marca 2017r. rozpoczęło się w Zespole Szkół w Iwoniczu międzynarodowe spotkanie szkół partnerskich w ramach projektu „YOUropeans on the move – migrants between integration and tradition” realizowanego w ramach programu Erasmus+. Z wizytą  przyjechała młodzież wraz z opiekunami z Belgii, Bułgarii, Niemiec, Francji, Grecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

 

ZS Iwonicz wspolne

 

Spotkanie inaugurujące wizytę rozpoczęło się od powitania wszystkich przybyłych gości przez Dyrektora Leszka Zajdla. Staropolskim obyczajem powitał on zagranicznych gości chlebem i solą. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Krośnieński Jan Juszczak, Burmistrz Gminy Iwonicz Zdrój Witold Kocaj oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Iwonicza Zdroju Józef Sowiński. W trakcie krótkiej części artystycznej młodzież i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół mieli okazję obejrzeć występy uczniów Zespołu Szkół w Iwoniczu, którzy zatańczyli staropolskiego mazura oraz uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie, którzy przygotowali i zaprezentowali utwory polskich kompozytorów, m.in. H. Wieniawskiego, M. K.Ogińskiego. Kolejnym punktem programu pierwszego dnia była wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie oraz zwiedzanie Krośnieńskiej Starówki.
Drugi dzień spotkania międzynarodowego uczestnicy spędzili w Zespole Szkół w Iwoniczu. We wtorek rano 28 marca  goście zwiedzali obiekty szkolne, a niektórzy uczniowie z krajów partnerskich uczestniczyli także w zajęciach lekcyjnych. Przed południem w pracowniach komputerowych powstawały wykresy i plakaty z wykorzystaniem danych statystycznych na temat migracji, które wszyscy uczestnicy przygotowali w swoich krajach. Po wspólnym obiedzie w stołówce młodzież uczestnicząca w wizycie nagrywała scenki „mannequin challenge”, w których mieli za zadanie zastygnąć w bezruchu w określonej pozie na krótki czas trwania nagrania.
Środa 29 marca, to kolejny dzień wizyty w Polsce młodzieży realizującej projekt „YOUropeans on the move – migrants between integration and tradition”. Wyjazdy w ramach programu Erasmus + to nie tylko realizacja projektu, ale także możliwość poznania nowych ludzi, zawiązania nowych przyjaźni, oraz odwiedzenia ciekawych miejsc. W ramach poznawania Polski młodzi Europejczycy zostali zabrani z Iwonicza na całodzienną wycieczkę w unikatowe miejsce, jakim jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Kopalnia jest atrakcją turystyczną z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, którą podziwiało już ponad 41 milionów turystów z całego świata.
Czwarty dzień międzynarodowego spotkania projektowego wymagał od wszystkich uczestników dobrej kondycji, gdyż obfitował w liczne atrakcje od rana aż do godzin nocnych. Najpierw cała międzynarodowa grupa udała się do Łańcuta. Zarówno sam zamek, jak i powozownie, stajnie oraz storczykarnia zachwyciły wszystkich zwiedzających. Nasi goście mogli poznać bogatą historię tego miejsca, podziwiać zgromadzone eksponaty, a także pozwolić sobie na chwilę relaksu w otoczeniu wspaniałej kolekcji storczyków. Po powrocie do Iwonicza, w Internacie Zespołu Szkół odbyła się kolacja dla wszystkich gości i mieszkańców Internatu. Później, przy dźwiękach najnowszych przebojów młodzież ze wszystkich 9 krajów miała okazję nawiązać nowe znajomości, lepiej się poznać, a przy okazji ćwiczyć swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Ten wspólny czas przyniósł im wiele radości, gdyż trudno było rozstać się wieczorem…
Piątek, 31 marca, to ostatni dzień międzynarodowego spotkania w Iwoniczu. Zanim jednak nadszedł czas pożegnań, wszyscy goście Zespołu Szkół wyjechali na ostatnią zaplanowaną wycieczkę – tym razem do Parku Etnograficznego w Sanoku. W skansenie poznali bogatą historię i tradycje ludowe naszego regionu, a wspaniała pogoda była jeszcze większą zachętą do spacerów i podziwiania uroków Parku. Po krótkim pobycie w Sanoku goście wyruszyli do Iwonicza, gdzie w Internacie Zespołu Szkół czekali już na nich ich polscy partnerzy wraz z Dyrekcją Szkoły oraz organizatorami ceremonii zakończenia międzynarodowego spotkania.

 

ZS Iwonicz w szkole


W sobotę od samego rana poszczególne grupy udawały się w drogę powrotną do swych krajów. Mamy głęboką nadzieję, że dziewiąte spotkanie międzynarodowe w Zespole Szkół w Iwoniczu w ramach projektu Erasmus+ na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników oraz ich rodzin. Goście Zespołu Szkół wyjeżdżali zachwyceni, oczarowani Polską, wspaniałymi miejscami które odwiedzili oraz polską gościnnością którą doświadczali na każdym kroku. Prowadzące projekt, pani Katarzyna Marosz – Majewska oraz Bożena Zajdel, wyrażają ogromną radość z przebiegu wizyty, wielkiego zaangażowania wszystkich rodzin goszczących oraz wszystkich nauczycieli i całej społeczności szkolnej. Sukces tego spotkania na długo pozostanie w pamięci.
 Przed uczniami Zespołu Szkół w Iwoniczu już tylko ostatnia, dziesiąta wizyta projektowa – w ostatnim tygodniu kwietnia 6 – osobowa grupa wybiera się do Niemiec. Niemniej jednak należy już trzymać kciuki za powodzenie kolejnego projektu – być może już od początku 2018 roku rozpoczną się kolejne wyjazdy z programem Erasmus+. Program ten daje młodzieży możliwość poznawania świata, zdobywania nowych doświadczeń, a fakt, że projekt jest w całości finansowany ze środków Unii Europejskiej jest ogromnym atutem dla jego uczestników.

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner