Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaPo 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość  i wróciła na mapę Europy. Z tej okazji Powiat Krośnieński wspólnie z Gminą Rymanów i GOK w Rymanowie zorganizował obchody najważniejszego polskiego święta narodowego w Rymanowie.

 

przemarsz


Zaproszeni goście prowadzeni przez poczty sztandarowe oraz Gminną Orkiestrę  Dętą przemaszerowali do kościoła pw. Św. Wawrzyńca gdzie odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Liturgii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Zenon Feresz przypominając zgromadzonym, że listopad to miesiąc szczególnej zadumy nad naszą ziemską ojczyzną. – Dobro wspólne rodzi się z poświęcenia dla innych, wspólnej pracy. Polska jest domem wszystkich Polaków, ale kto chce ojczyznę naprawdę kochać musi zapomnieć o sobie.

 

Węgrzy


Po mszy świętej pod pomnikiem ofiar systemów totalitarnych parlamentarzyści, przedstawiciele Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Powiatu Krośnieńskiego, Gminy Rymanów, goście z Węgier i Słowacji, służby mundurowe oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół złożyły wiązanki kwiatów i wieńce oddając hołd poległym.

 

mundurowi


Następnie odbyła się uroczysta odprawa i zmiana warty oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Rymanowa.
Druga część uroczystości odbyła się w Domu Sokoła, gdzie tradycyjnie podczas święta odzyskania niepodległości ślubowanie złożyli uczniowie  pierwszych klas wojskowych z LO w Rymanowie. Wyróżniającym się uczniom  nadano także stopnie „Sokole”. Stopnie wręczyli  burmistrz gminy Wojciech Farbaniec, mjr Jerzy Szeliga z XIX Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, dyrektor  ZSP w Rymanowie Elżbieta Nadziakiewicz  oraz prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Zygmunt Pelczar.
Obchody rocznicowe były także okazją do wręczenia medalu „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Rymanów”, który otrzymała Maria Wais, pracownik UG w Rymanowie. Okazały dyplom otrzymali uczniowie rymanowskiego liceum i ich opiekun Kazimierz Cetnarski za sukcesy podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych.
Niepodległość można budować w rożnych formach. Jedną z nich jest edukacja dzieci i młodzieży poprzez pieśń patriotyczną. Powiat Krośnieński od kilku lat organizuje konkursy o charakterze patriotycznym. Na zakończenie spotkania odbył się koncert finałowy laureatów X konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej.

 

wszyscy

 

Zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie nagrody wręczyli starosta Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk i  przewodniczący Komisji Kultury i Sportu w Radzie Powiatu Daniel Piwowar.
Podsumowując uroczystość starosta Jan Juszczak powiedział – Jak Polska szeroka i długa Ci wszyscy, którzy noszą w sercu swoją ojczyznę i miłość do niej świętują dzisiaj i radują się w rożnych miejscach i rożnych formach. I my tutaj w Rymanowie wspólnie z Państwem radujemy się i świętujemy odzyskanie niepodległości przez naszą ukochaną ojczyznę. Dziękuję za  obecność Państwa – mieszkańców gminy Rymanów i zaproszonych gości ze Słowacji i Węgier. Kilkanaście dni temu delegacja polska miała okazję być w Budapeszcie i oddać hołd i cześć bohaterom węgierskim, którzy walczyli o swoją wolność. I ta nasza obecność i obecność delegacji węgierskiej tutaj dzisiaj podkreśla jedno, że w tamtym i naszym  narodzie głęboka jest potrzeba posiadania własnej, niepodległej, suwerennej ojczyzny, swojego państwa.
Starosta w swoim wystąpieniu przypomniał, że w  historii Polski było kilka bardzo ważnych wydarzeń i dat, wskazując te trzy najważniejsze i najistotniejsze. -  Rok 1918 to jest fenomen, żeby po 123 latach nastąpiło odrodzenie w języku, kulturze i wierze. Pięć pokoleń Polaków oczekiwało na powrót na mapę Europy Polski.
Kolejna data 1771 rok. Konstytucja 3 Maja, druga na świecie i pierwsza w Europie. Dzisiaj  nastąpiło połączenie tej daty z dniem odzyskania niepodległości. Posłowie  Sejmu Czteroletniego złożyli Bogu przysięgę, ze wybudują Świątynię Opatrzności Bożej w podzięce za odrodzenie wolnej Polski. Po 224 latach nastąpiło symboliczne połączenie. I ostatnia data, łącząca te dwie daty, decydująca o wszystkich kolejnych dziejach Polaków i narodu polskiego to rok 966. W tym roku obchodzimy 1050 lecie Chrztu Polski. To ten fakt sprawił, że dzisiaj jesteśmy tu gdzie jesteśmy, że jesteśmy narodem Polaków. Za Chrztem stoi bardzo mocny fundament i na tym fundamencie budujemy swoją polskość.
Chciałbym na zakończenie życzyć sobie i Państwu oraz następnym pokoleniom, aby mogły powtórzyć słowa piosenki, którą usłyszeliśmy podczas koncertu. Żeby autentycznie każdy z nas mógł powiedzieć z serca: „Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą. (…)Mój kraj szczęśliwy, ludzie uczynni w sercach niewinni, mój kraj szczęśliwy”.

 

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner