Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaW 72 rocznicę jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej, zwanej operacją karpacko – dukielską, oddano hołd poległym.

W tym roku obchody rozpoczęły się 5 października w Nowosielcach i Zarszynie. Druga część uroczystości odbyła się w Dukli na Cmentarzu Wojennym i pod Krzyżem Pojednania.

Przybyłych na rocznicowe spotkanie gości: kombatantów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, władz państwowych i samorządowych, duchownych z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy oraz mieszkańców dukielszczyzny powitał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar.

operacja_karpacko_dukielska

Samorząd Powiatu Krośnieńskiego reprezentował starosta Jan Juszczak, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię operacji karpacko – dukielskiej zwanej bitwą o przełęcz dukielską.- Dokładnie 8 września o godz. 8.45 ponad 1500 dział moździerzy rozpoczęło ostrzał linii obronnej niemieckiej w Beskidzie Niskim. To 38. Armia gen. Moskalenki wchodząca w pierwszy front ukraiński marszałka Koniewa rozpoczęła tą straszną bitwę. To marszałek Koniew na osobiste polecenie Stalina w bardzo krótkim czasie przygotował plan natarcia na przełęcz karpacką. Najbliższe dni pokazały, że plan był nieprzemyślany i niedopracowany. Bitwę i armię gen. Moskalenki wspierał I Korpus Armijny pod dowództwem Ludvika Svobody, który był nie tylko twórcą, ale faktycznym dowódcą legionów czesko – słowackich. Można wspominać kilka przełomowych momentów, gdzie należy wspomnieć wzgórze Franków, inaczej nazywane wzgórzem 534, a przez żołnierzy nazywanego krwawym wzgórzem. Należy dzisiaj przypomnieć o Dolinie Śmierci, tej po stronie polskiej. O dolinie w okolicach Teodorówki spływającej krwią żołnierza.

Historycy spierają się i toczą dyskusje na temat przyczyn, faktycznych motywów skierowania wielotysięcznej armii w ten rejon walki. Czy była to rzeczywiście chęć pomocy powstańcom słowackim? Czy też była to z premedytacją realizowana polityka Stalina na rzecz likwidacji niektórych grup narodowościowych politycznie niepoprawnych? Oni się mogą spierać, ale jedno jest pewne, zarówno żołnierz ten z kazachskich stepów, ten żołnierz z ukraińskich żyznych pól zostawiając swoją ojczyznę, swoich najbliższych szedł walczyć o wolność swoją i innych. Byli żołnierze słowaccy, którzy szli walcząc z okupantem niemieckim chcąc wyswobodzić swoją ojczyznę. I jedni i drudzy nie bawiąc się w politykę oddali swoją krew, a wiele tysięcy oddało swoje życie. Zatem im przynależy się pamięć, cześć i hołd. I dziękuję, że jesteśmy tu mimo złej pogody. Ale tamta pogoda i ta dzisiaj były bardzo podobne. Pomyślmy o tych, którzy w takich warunkach walczyli i myśleli o przyszłości swojej i przyszłych pokoleń. Zatem, jeśli my zapomnimy, to o nich będą pamiętać te kamienie, te wzgórza porośnięte lasem. Wierzę, że pamięć o nich pozostanie w naszych sercach, naszych i przyszłych pokoleń.

Rocznicowe obchody w Dukli to czas i miejsce na przywoływanie historii, wspominanie uczestników walk, ale także podziękowania tym, którzy pamiętają o kombatantach, współpracują z organizacjami pozarządowymi i biorą aktywny udział w organizowaniu uroczystości patriotycznych. Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z tej okazji przyznał odznaczenia: Jozefowi Baslarowi, Janowi Holodniakowi, Waclawowi Homisan, Pawłowi Brndiar i Jaroslawowi Bulko, które wręczali prezes Zarządu Okręgu Związku Kombatantów w Krośnie z siedzibą w Jaśle Jan Klimkiewicz i starosta krośnieński Jan Juszczak.

operacja_karpacko_dukielska

Swoje odznaczenia przyznał także Związek Kombatantów Słowackich. Otrzymali je: Andrzej Bytnar, Małgorzata Walaszczyk – Faryj, Zbigniew Dec, płk Wiesław Korczykowski, por. Kazimierz Korczykowski.

operacja_karpacko_dukielska

Po wysłuchaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej w wykonaniu Kompani Honorowej V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla delegacje władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, kombatanckich oraz młodzieży złożyły wieńce na Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają polegli podczas walk w Karpatach jesienią 1944 r.

Następnie na placu pod Krzyżem Pojednania odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą poległych podczas walk w bitwie dukielskiej Ukraińców. Aktu odsłonięcia dokonali m.in. konsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk i starosta krośnieński Jan Juszczak. Pod Krzyżem Pojednania odmówiono wspólną modlitwę i złożono wiązanki kwiatów.

Uroczystości zakończyła msza św. w rycie bizantyjsko – ukraińskim w klasztorze OO. Bernardynów w intencji poległych.

Dzień później, 6 października, uroczyste obchody operacji karpacko – dukielskiej odbyły się na Słowacji.

**********

Operacja karpacko-dukielska  trwała od 8 września do 30 listopada 1944 r. Według źródeł historycznych zginęło tam ponad 100 tysięcy Rosjan, około 6 tysięcy  Czechów i Słowaków, straty Niemców oceniane są na około 70 tysięcy. Kilka miejscowości zostało doszczętnie zniszczonych. Z uwagi na liczbę poległych miejsce to nazywane jest „Doliną Śmierci”.

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • nasz powiat lipiec sierpien 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner