Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaPolskie Państwo Podziemne, co nie znaczy, że działało pod ziemią lecz prowadziło tajną działalność niepodległościową w sposób tajny, ukryty, spiskowy przeciw wrogiemu nieprzyjacielowi, okupantowi niemieckiemu. Polskie Państwo Podziemne powstało jeszcze w oblężonej stolicy, w nocy z 26 na 27 września 1939 r. Nazwa zaczęła funkcjonować w historiografii dopiero po wojnie. Zbrojnym ramieniem Państwa była Podziemna Armia, od 14 lutego 1942 r. Armia Krajowa.

 

Stanisław Pomprowicz

 

Polskie Państwo Podziemne objęło prawie wszystkie dziedziny życia publicznego. Podlegały mu wydziały dywersji, oświaty, sądownictwa. W Warszawie rezydował w ukryciu Delegat Rządu na kraj. Drugiego takiego państwa w czasie wojny nie było w całej Europie. Przetrwało do lipca 1945 r. Po upadku Powstania Warszawskiego stolicą została Częstochowa. W kraju pod okupacją walczyła Podziemna Armia Krajowa, blisko 380 tys. żołnierzy. Działały sądy, wykonywano wyroki na zdrajcach. Ukazywało się prawie 1400 tytułów prasy konspiracyjnej, z tego 17 wychodziło przez całą okupację. Pokazywały się czasopisma polityczne, wojskowe, literackie, kobiece, humorystyczne, jak też książki.
Działały komplety tajnego nauczania do wyższych uczelni włącznie. W mieszkaniach prywatnych, piwnicach urządzano występy artystyczne, wieczory literackie. Nauka na dziś ze wzoru dzieła i historii Polskiego Pastwa Podziemnego zobowiązuje obecne i przyszłe pokolenia do pamięci historycznej i pogłębienia patriotyzmu. Umiłowania ojczyzny, do pielęgnowania tradycji, języka rodzimego, obowiązku do rzetelnej nauki w szkołach, a wszystkich rodaków do wspólnego wysiłku dla rozwoju naszego kraju. Kardynał Stefan Wyszyński przestrzegał „Dla nas po Bogu najważniejsza miłość to Polska”, zaś Norman Davies mówił „Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”.

 

Pomprowicz wystawa


Idąc za głosem poety powtórzę: „Pomni, że jaki los wiedzie twoim szlakiem, każde z nas rodzi się człowiekiem i Polakiem i to są dwie rzeczy o sile apostolskiej, prawdziwy duch człowieczy w gorącej piersi polskiej”.

Stanisław Pomprowicz reprezentujący Zarząd okręgu i Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner