Polskie Państwo Podziemne, co nie znaczy, że działało pod ziemią lecz prowadziło tajną działalność niepodległościową w sposób tajny, ukryty, spiskowy przeciw wrogiemu nieprzyjacielowi, okupantowi niemieckiemu. Polskie Państwo Podziemne powstało jeszcze w oblężonej stolicy, w nocy z 26 na 27 września 1939 r. Nazwa zaczęła funkcjonować w historiografii dopiero po wojnie. Zbrojnym ramieniem Państwa była Podziemna Armia, od 14 lutego 1942 r. Armia Krajowa.

Stanisław Pomprowicz

Polskie Państwo Podziemne objęło prawie wszystkie dziedziny życia publicznego. Podlegały mu wydziały dywersji, oświaty, sądownictwa. W Warszawie rezydował w ukryciu Delegat Rządu na kraj. Drugiego takiego państwa w czasie wojny nie było w całej Europie. Przetrwało do lipca 1945 r. Po upadku Powstania Warszawskiego stolicą została Częstochowa. W kraju pod okupacją walczyła Podziemna Armia Krajowa, blisko 380 tys. żołnierzy. Działały sądy, wykonywano wyroki na zdrajcach. Ukazywało się prawie 1400 tytułów prasy konspiracyjnej, z tego 17 wychodziło przez całą okupację. Pokazywały się czasopisma polityczne, wojskowe, literackie, kobiece, humorystyczne, jak też książki.
Działały komplety tajnego nauczania do wyższych uczelni włącznie. W mieszkaniach prywatnych, piwnicach urządzano występy artystyczne, wieczory literackie. Nauka na dziś ze wzoru dzieła i historii Polskiego Pastwa Podziemnego zobowiązuje obecne i przyszłe pokolenia do pamięci historycznej i pogłębienia patriotyzmu. Umiłowania ojczyzny, do pielęgnowania tradycji, języka rodzimego, obowiązku do rzetelnej nauki w szkołach, a wszystkich rodaków do wspólnego wysiłku dla rozwoju naszego kraju. Kardynał Stefan Wyszyński przestrzegał „Dla nas po Bogu najważniejsza miłość to Polska”, zaś Norman Davies mówił „Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”.

Pomprowicz wystawa

Idąc za głosem poety powtórzę: „Pomni, że jaki los wiedzie twoim szlakiem, każde z nas rodzi się człowiekiem i Polakiem i to są dwie rzeczy o sile apostolskiej, prawdziwy duch człowieczy w gorącej piersi polskiej”.

Stanisław Pomprowicz reprezentujący Zarząd okręgu i Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

• Nasz Powiat 6 2017